Op. Dr. Cem Özlük
Varikosel
Varikosel Nedir? , Varikosel belirtileri nelerdir? Varikosel Nasıl Tedavi Edilir? , Varikosel Nedenleri Nelerdir? Op.Dr. Cem Özlük açıklıyor…

Varikosel,üreme kabiliyeti olmadığını düşünen erkeklerin (kısır) sadece %20-%30’nda gözükmektedir. Basit bir şekilde açıklanması gerekirse; testislerde birikenen kanın boşaltılmasını sağlanyan toplar damarlarda ortaya çıkan varisleşme durumudur.Atılması gereken kirli kanın toplardamar tarafından atılmaması zaman içerisinde penis bölgesinde ki ısıyı arttıracaktır.Zaman içerisinde daha da biriken kirli kan bölgede ki toksiklik miktarını arttıracaktır ve bu durum erkek bireyin testesteron ve sperm yapısını bozacaktır.

Uzun süreli çocuk yapma denemelerinde bulunan çiftlerin sık sık bu durumdan şüphelenip kliniklerimize geldiği görülmektedir.Peki Varikosel olduğumu nasıl anlarım ?Belirtileri nelerdir?

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Tıbbi tedavilerde bildiğiniz üzere tanı aşaması, tedavi aşamasını belirleyen en önemli etkenlerden birisidir.Peki bu tanıyı kolaylaştıracak belirtiler nelerdir?
Bu belirtilerin maddeler halinde sıralanması gerekirse…
Penis bölgesinde anlamsız şişkinlikler
Kabarıklıklar
Testik kısmında kısa süreli düzenli ağrı girmesi
başlıca belirtileri arasında gösterilebilir.
Zaman içerisinde atılamayan kirli kandan ötürü damarlarda ekstrem noktalara ulaşabilen genişlemeler görülür.Biriken kirli kandan ötürü ısı artışı ve terleme hissi oluşur.Bunların dışında çok nadir durumlarda da görülse bu rahatsızlığın hastalarda testislerde küçülmeye neden olmaktadır.
Peki insanın sağlığını ve bir o kadar da cinsel ve sosyal yaşantısını etkileyen bu hastalığın sebepleri nelerdir?

Varikosel nedenleri

Son dönemlerde gelişen teknoloji ile hastalıkların önceden tespit edilmesi, hastalığa sebep olmuş olabilecek nedenler çok net bir şekilde bulunabilmektedir.Lakin bu durum varikosel rahatsızlığı için geçerli değildir.Üzerinde bir çok araştırma yapılmasına karşın bu hastalığın sebepleri tam olarak bilinememektedir.Öyle ki bazı durumlarda çocuk sahibi olmuş olan çiftlerde bile görülebilmektedir.
Görülen hastaların %92’lik kısmında durumun sol testisten kaynaklandığı görülmüştür.%7 lik gibi bir dilimde sorun sok testiste iken geriye kalan dilimde sıkıntı her iki testistedir.
Verilen istatistiklerin çok şaşırtıcı olduğunun farkındayız.Aklınızda “neden sol testislerde görülme oranı bu kadar fazla?” diyerek geçirebilirsiniz.İşte solo testiste daha fazla gözükmesinin sebepleri

  • Sağ testisin sol testisten biraz daha yukarıda olması
  • Sağ taraftaki testisin toplar damarının sol testisin toplar damarına oranla daha kısa olması
  • Sol testisin toplar damarının iç organlarla olan anatomik ilişkisi
    Sol testisinin damarından akan kanın boşalma biçiminin anatomik yapısı vb özellikleri nedeni ile sol testislerde bu durum daha çok görülmektedir.

Varikosel Kimlerde Görülür?

“Biraz yukarıda paylaşmış olduğumuz makalemizde açıkladığımız üzere rahatsızlığın sebepleri tam olarak bilinmemektedir.
Buna karşın bazı durumların hastalık riskini arttırdığı görülmektedir.İşte bu nedenlerden birkaç tanesi

  • Genellikle obezite sorunu yaşayan bireylerde
  • Bilinçsiz olarak fazla yük çalışan vücut geliştiricilerde
  • Şiddetli kronik kabızlık yaşayan bireylerde
  • Halk arasında meslek hastalığı olarak da bilinen bazı durumlarda rahatsızlığı  tetiklemektedir.Buna örnek olarak gün içerisinde sürekli ayakta durmayı gerektiren meslekler; polis,öğretmen gibi meslekler verilebilir.

Varikesol genel olarak toplardamarın görevini tam anlamı ile yapamamasından kaynaklanan bir durumdur.Bu nedenle ayak varisi olan bazı hastalarımızda varikesol oluştuğu gözlenmektedir.Aynı durum tam tersi içinde söz konusudur.Varikesol rahatsızlığı olan bir bireyin ayaklarında varis oluşabilir.

Varikosel Dereceleri

Peki tedavi süreci için büyük önem taşımakta olan tanı evresi “varikosel” hastalığı için nasıl geçmektedir?.Tanı koyma kriterleri nelerdir?
Bu hastalıkda derecelendirme sistemi ultrason cihazları ile tespit edilebilimektedir.

Grade 1:Normal şartlar altında herhangi bir belirti göstermeyen varikosel evresi, idrar esnasında zorlama sonucu ortaya çıkabilmektedir.
Grade 2:Bu evrede, rahatsız olan bireyin toplardamar bozukluğundan kaynak testislerinde biriken kan elle hissedilebilecek damar şişkinliklerine neden olmaktadır.

Grade 3 :Grade 2’nin bir tık daha ciddi durumuna verilen isimdir.Bu evrede şişmiş olan damalar gözle görülebilecek düzeye ulaşmıştır.

Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır? İzlenen Yöntemler Nelerdir?

Varikosel rahatsızlığı bazı ufak vakalarda ilaç ile tedavi edilebilmektedir.Herhangi bir yan etkisi bulunmayan bu ilaçlar kesin çözüm vermemesine rağmen cerrahi operasyon öncesi denenmelidir.Günümüz teknolojisi ile son derece yüksek başarı oranına sahip “Varikosel ameliyatı son dönemlerin en çok tercih edilen tedavi yöntemidir.Ülke genelinde yapılan genel istatistiklere göre ameliyat ile varikusel tedavisi %70-80 arası bir başarı oranı göstermektedir.Peki bu cerrahi müdahale nasıl yapılmaktadır?

Varikosel ameliyatı

Konulan teşhis türüne,hastanın yaşına,önceden geçirmiş olduğu rahatsızlıklar vb. bir çok nedene bağlı olarak bu işlem 30-70 dakika arası sürmektedir.Genel anestezi gerektirmeyen bu ameliyat lokal anestezi sonrası başlamaktadır.
Bu işleme başlamadan önce dikkat edilmesi gereken konulardan birisi vücut içerisinde ki temiz kanın dolaşımından sorumlu toplardamarların korunmasıdır.Atardamarlar koruma altına alındıktan sonra sorunlu toplardamar bağlanıp vücuttan ayrılır.
Kasıl alanında ortalama 3 cm’lik kısım atılarak yapılan bu ameliyat mikro cerrahi ile mümkündür.Damarların birbirine olan yakılığı göz önünde bulundurulursa, ameliyatın uzman bir doktor tarafından yapılması büyük önem arz etmektedir.

Varikosel ameliyatı fiyat

Toplarda damar rahatsızlığından kaynakalanan varikosel hastalığı erken teşhis ve tedavisi büyük önem arz etmektedir.Tanı sonrası uygulanacak ameliyatın kesinlikle alanında uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.
Bu konuda 1000’in üzerinde başarılı cerrahi operasyon yapmış, alanında uzman Op.Dr.Cem Özlük’ten randevu almak ve cerrahi operasyonla ilgili aklınızda cevaplandırılmamış her türlü soruyu sorabilirsiniz.


Mustafa Keser

Sizi sizden daha çok düşünen bir doktordur.İyi ki bu değerli insanı tanımışım. Teşekkür ederim Op.Dr. Cem Özlük


Alp Yemen

Penis büyütme problemim de bana çok ama çok yardımcı olan doktor Cem Bey’e teşekkürü bir borç bilirim.


Hamza Karagöz

Penis büyütme konusunda kullanmadığım ilaç kalmadı ve anladım ki ameliyat olmak gerekiyormuş.Cem hocaya teşekkür ederim


Hakan Soydancı

İlk defa ameliyat oldum ve o da penis büyütme ameliyatı.Cem Özlük o kadar bilgili ve tecrübeli bir doktor ki şimdi kendimi çok mutlu hissediyorum sayesinde.Çalışma Saatleri

Op. Dr. Cem Özlük’ e ulaşmak için çalışma saatlerini kontrol edebilir ve randevu alabilirsiniz.Randevu Alın

Aşağıda yer alan iletişim bilgilerini kullanarak Op.Dr. Cem Özlük ‘e ulaşabilirsiniz.


İletişim Numarası

+90 (535) 463 53 33Adres

Atatürk Blv. No:36
Alanya/Antalya

Ayrıntılı Bilgi Edin
Hemen Bilgi Al
Varikosel hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için yandaki formu doldurabilirsiniz.Cemozluk.com .İzinsiz hiçbir bilgi ve içerik kopyalanamaz.