Op. Dr. Cem Özlük
Vajinismus
Vajinismus Nedir? Vajinismus olduğumu nasıl anlarım? Vajinismus nedenleri? gibi bir çok akılda kalan soru Op. Dr. Cem Özlük tarafından açıklanıyor…

Cinsel birleşme erkek penisinin kadın bireyin vajinasına girmesi ile oluşan bir olaydır.Karşılıklı olarak haz alınmasının yanı sıra üremenin de sağlanabilmesi için gerekli olan çok doğal bir durum olan cinsel birleşme bazı insanlar için yeterince kolay bir işlem değildir.Özellikle bu durumun üzerine düşülüp tedavi üzerine yoğunlaşılmazsa çiftler arasında sorunlara yol açabilir.

Vajinismus Nedir?

Bir çok insan için çok doğal bir eylem olan cinsel birleşme bazı insanlar için zor ve acılı bir durumdur.Buna en iyi örnek vajinismus hastaları gösterilebilir.Normal şartlar cinsel birleşme esnasında kadın birey kaslarında önceliklike olarak bir rahatlama gerçekleşir ve bu sayede penis vajinaya girmiş olur.Lakin bu tür vakalarda kadın partner birleşme esnasında vajina çevresinde ki kasları kontrol edemez ve istemsiz bir kasılma söz konusu haline gelir.Bundan ötürü cinsel ilişki acılı bazı durumlarda ise imkansız hale gelir.

Vajinismus Nedenleri?

Birçok birlikteliği zorlaştıran bu rahatsızlık bireylere göre farklı nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

Vajinismus Fizyolojik nedenler

Ülke genelinde yapılan bir araştırma göz önüne alınacak olursa “vajinismu sorununun %95 lik kısmının psikolojik olduğu söylenebilir.Lakin bazı durumlarda sebep fizyolojik olmaktadır.Örnek verecek olursak kızlık zarının yapısı bunlardan birisi olabilir.Her bireyde farklılık gösterebilen kızlık zarı kalınlığı ve kenar yükseklikleri
sebebi ile cinsel ilişkiyi zorlaştıracağından kadın vücudu istemsiz olarak kasılacak ve cinsel ilişkiye girmeyi neredeyse imkansız hale getirecektir.Cinsel birleşme yaşandığı durumlarda dahi kadın birey bu birleşmeden haz almayacaktır.bu gibi başlıca sebeplerden ötürü cinsel yakınlaşma esnasında yüksek dozlarda korku, yaşanmış veya yaşanabilecek olan acıların cinsel isteksizliğe neden olması, aşırı terleme ve kalp atışında ki anormal düzensizlik gibi durumlarda vajinismus olunduğu düşünülebilir.Bu gibi durumlarda alanında uzman doktorlardan en kısa sürede destek almak gerekmektedir.

Vajinismus psikolojik nedenleri

Az önce de bahsi geçtiği gibi vajinismus rahatsızlığının nedeni %95 olasılıkla psikolojiktir.Bu nedenlerden birkaç tanesinin söylenmesi gerekise şu şekilde açıklanabilir.
Başarısız ve acılı bir cinsel yaşantı geçmişi: Yaşanılan ilk cinsel ilişkilerin deneyimsiz partner, uygunsuz durum vb. nedenlerden ötürü acılı geçmesidir.
Yetersiz cinsel eğitim: Bu gibi durumlarda hastalarımız cinsellik konusunda çok bilgisizdir.Halk arasında çok bahsi geçen ” ilk gece çok acılı olacak, evlenmeden cinsel ilişkiye girmek kötü bir davranıştır” gibi tabulardan çok kolay etkilenebilmektedir.Bundan ötürü cinsel ilişkiye karşı istemsiz bir isteksizlik gelişecektir.Bu durum ilişkiye girememe rahatsızlığının oluşabileceği başlıca sebepler arasındadır.

Vajinismus Belirtileri

Aşırı terleme, korku hissi, kalp çarpıntısı, penisin girişte zorlanması ve başarısız olması, bacakların sıkı bir şekilde kapatılması, tiksinme ve panik hali meydana gelmesi vajinismus hastalığının oluştuğunun tipik belirtileridir. Bu belirtiler ışığında uzman bir doktora gidilmeli ve tedavi olunmalıdır.

Vajinismus Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Fizyolojik ve psikolojik bir çok neden kaynaklanabilen “vajinismus”, kaynaklanma nedeni tam olarak teşhis edildikten sonra ulaşılan sonuca göre bir tedavi yöntemi belirlenir.Psikolojik nedenlerde kaynaklanan durumlarda hastalara psikolojik terapi uygulanır…

“Psikolojik Terapi ile Vajinismus Tedavisi

Ülkemizin genel kültür ve sosyal yapısı çoğunlukla cinsel konuda bilgisiz kalabilmesinde, erkek ve kadın vücutlarını tanıma konusunda kendinisini geliştirememektedir.Psiko terapi yönteminde hastanın önceliklik olarak bu gibi terimleri tam anlamıyla öğrenmesi sağlanır.Bu bilgilendirme esnasında aklında o zamana kadar oluşmuş olabilecek tabular yıkılır ve doğru bir şekilde anlatılır.
bu tedavinin genelinde amaç hasta bireye vajina çevresinde bulunanan “Pelvik kaslar”‘ın kontrolünü tam olarak elde etmesi sağlamaktır.Cinsel birleşme esnasında bu kasların muazzam ölçüde, istemsiz olarak kasılması bazı durumlarda cinsel ilişki zorlaştırırken bazı durumlarda imkansız hale getirebilir.
Bazı durumlarda bu tedavi süreci 40 dakikalık seanslarla 8 seans sürebiliyorken bazı durumlarda tek seans yeterli olmaktadır.Tedavi sürecinin uzunluğunu hastalarımızın başvurma süresi çok büyük etki oluşturmaktadır.Bu hastalığa yakalandığınızı düşündüğünüz durumda kesinlikle tereddüt etmeden profesyonel destek alınmalıdır.

Vajinismus Fizyolojik Tedavi

Çok asgari oranlarda gözükse de vajinismus bazı durumlarda fizyolojik sıkıntılardan kaynaklanmaktadır.Temel olarak pelvik kaslarının kontrolünün kaybedilmesinden kaynaklanan bu rahatsızlık bazı egzersizlerle düzeltilebilir.Ev de yapılabilecek bu basit egzersizler arasında en başarılı olanı“kegel egzersizleri”‘dir.Gösterilen egzersizlerin tam anlamı ile uygulanması %100’e varan sonuç getirmektedir.
Bu egzersiz yönteminin yanı sıra hastanın cinsel partnerinin yapabileceği bazı uygulamarda vardır.Yapılan bu egzersizlere “Davranışsal terapi” denir.Bu tarz egzersizlerle 3-4 günlük bir tedavi süreci sonrasında hastamız normal yaşantısına dönebilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Fiyat

Çoğu kişinin hayatını yaşanmaz hale getiren vajinismus rahatsızlığı tedavi sürecinde en çok başarı oranına sahip cinsel rahatsızlıklarındandır.Cinsel birleşmeyi zorlaştıran veya bazı ciddi durumlarda imkansız hale getiren bu durum için gerekli tedavi fiyatları ortalama ne kadardır?
Tedavi için başvuran hastanın psikolojik durumuna, olabilecek herhangi bir fizyolojik problemin büyüklüğüne göre 1-6 seans arasında kesin çözüme ulaşabilen “ilişkiye girememe” rahatsızlığı hakkında bir fiyat söylenmesi, uzman doktorlar tarafından yapılacak muayene öncesi imkansızdır.Bu rahatsızlığa sahip olduğunuzu ve kesin bir çözüm bulmak istiyorsanız bize iletişim bilgilerinden ulaşıp en yakın zamanda randevu alabilirsiniz.


Mustafa Keser

Sizi sizden daha çok düşünen bir doktordur.İyi ki bu değerli insanı tanımışım. Teşekkür ederim Op.Dr. Cem Özlük


Alp Yemen

Penis büyütme problemim de bana çok ama çok yardımcı olan doktor Cem Bey’e teşekkürü bir borç bilirim.


Hamza Karagöz

Penis büyütme konusunda kullanmadığım ilaç kalmadı ve anladım ki ameliyat olmak gerekiyormuş.Cem hocaya teşekkür ederim


Hakan Soydancı

İlk defa ameliyat oldum ve o da penis büyütme ameliyatı.Cem Özlük o kadar bilgili ve tecrübeli bir doktor ki şimdi kendimi çok mutlu hissediyorum sayesinde.Çalışma Saatleri

Op. Dr. Cem Özlük’ e ulaşmak için çalışma saatlerini kontrol edebilir ve randevu alabilirsiniz.Randevu Alın

Aşağıda yer alan iletişim bilgilerini kullanarak Op.Dr. Cem Özlük ‘e ulaşabilirsiniz.


İletişim Numarası

+90 (535) 463 53 33Adres

Atatürk Blv. No:36
Alanya/Antalya

Ayrıntılı Bilgi Edin
Hemen Bilgi Al
Vajinismus hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için yandaki formu doldurabilirsiniz.Cemozluk.com .İzinsiz hiçbir bilgi ve içerik kopyalanamaz.