Op. Dr. Cem Özlük
Ürolojik Kanserler
Ürolojik Kanser Nedir?, Ürolojik Kanser Çeşitleri Nelerdir?, Ürolojik Kanser Belirtileri Nelerdir? gibi akılda kalan birçok soru Op. Dr. Cem Özlük tarafından cevap buluyor…

Ürolojij kanserler;kendi içerisinde böbrek,genital organlar ve idrar yolları olmak üzere 3 farklı kısımda incelenirler.
Bu tarz ürolojik kanserlerde genetik yapı çok önem arz etmektedir.Özellikle çekirdek ailesinde “ürolojik kanser” görülen hastalar büyük risk taşımaktadırlar.
Genel olarak konuşmak gerekirse mesane kanserininin olma olasılığı erkek bireylerde kadın bireylere oranla 4 kat fazla görülmektedir.
Böbrek kanseri ise tüm kanser türleri arasında %2’lik bir görülme oranına sahiptir.“Ürolojik kanserlar” hakkında bu bilgiler tabii ki de yeterli olmayacaktır.Hepsini en ince ayrıntısına kadar inceleyelim…

Prostat Kanseri nedir?

Prostat kanserinin ne olduğunu açıklamadan önce genel olarak kanseri ne olduğunu açıklamamız gerekmektedir.Vücudumuz milyonlarca farklı hücreden oluşmaktadır.Bu hücreler bir araya gelerek dokuları, dokular bir araya gelerek organları oluştururlar.Yalnız “kanser” vakalarında bu hücreler bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde büyümeye devam eder.Zaman içerisinde çok fazla büyüyen hücre sağlıklı organın çalışmasını zorlaştırır.Genel olarak bu bilinçsiz ve kontrolsüz gelişme olayına tıp dilinde “kanser” denir.
Prostat kanserine dönecek olursak; Prostat kanseri prostat bezinde ki dokuların istemsiz ve bilincsiz gelişmesinden kaynaklanan kanser türüdür.Ürolojik kanserler arasında geç teşhis gibi durumlarda ölümlere yol açabilen bu kanser türü nasıl fark edilebilir?

Prostat Kanseri Belirtileri

Erken teşhis durumlarında tedavi edilebildiği halde, geç tanı gibi durumlarda ölüme sebebiyet verebilecek olan prostat kanseri hastalığın ilk safhalarında hastaya herhangi bir etki etmeyecektir.Bu durum erken tanı oranını büyük oranda düşürmektedir.Ciddi anlamda bir etki gördükten sonra gidilecek doktor kontrolü bireyin yapısına göre geç olabileceği için, düzenli olarak alanında uzman olan doktorlar tarafından kontrol edilmedilir.Peki “prostat kanseri berlirleri nelerdir? Madde halinde yazacak olursak

 • İdrar esnasında güçlük çekmek
 • İdrar esnasında yeterince kuvvet uygulanamaması
 • Cinsel ilişki sonrası oluşan meni veya idrar esnasında kan bulunması
 • Ereksiyon sonunda boşalma sırasında sancı hissetme
 • Kasık kısmında durduk yerde bir ağrı hissi
 • Kalıcı bir kemik rahatsızlığı olmadığı halde kemiklerde sızı oluşumu
 • Cinsel bileşme esnasında sertleşme bozukluğuna neden olabilir

Prostat Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Çoğu biyolojik rahatsızlık gibi prostat kanseri de önceden teşhiste hastanın sağlını iyi yönde etkileyecek bir durumdur.Hastalık sonra erken teşhis bu kadar önemli ama acaba hastalığa hiç yakalanmamak için yapılabilecek birşey var mı ? diye merak ediyor olabilirsiniz.Lakin tıbbi olarak prostat kanserinden korunma yöntemi bulunmamaktadır.Buna karşın sağlıklı ve düzenli bir yaşantıdan kaynaklanan bağışıklı sistemi güçlü bir vücudun prostat kanserine yakalanma olasılığı tabii ki çok daha az olacaktır.Kanser hücreleri genel olarak her insan vücudunda belli sayılarda bulunur.Kansere neden olabilecek gereksiz büyüme durumlarında yeterince güçlü olan bağışıklık sistemi bu hücreleri yok edecektir.Yani kısacası kısa vadede yapacağınız spesifik şeylerden ziyade, uzun vadede yaşantınıza vereceğiniz şekil prostat kanseri ve buna benzer bir sürü rahatsızlığı ortadan kaldıracaktır.

Prostat Kanseri Tedavisi

Diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi kanser vakalarında da erken tanı çok büyük önem arz etmektedir.Lakin bu durum vücut içerisinde yavaş ilerleyen ve fark edildiği durumlarda geç kalınmış olabilecek “prostat kanseri” için çok daha zordur.Tabii ki tanı sonrasında hastanın yaşı, tanının ne kadarlık bir zaman içerisinde yapıldığı, genel bağışıklık sistemi gibi durumlar hastanın tedavi sürecini etkileyecektir.Prostat kanseri tedavi türlerinden bahsedilmek istenirse;

 • Aktif izlem
 • Radikal Prostatektomi(cerrahi işlem)
 • Radyoterapi

gösterilebilir.

Böbrek Kanseri

Böbrek diğer tüm kanserler göz önüne alındığında %2’lik azınlığı oluşturmaktadır.Bu kanser türü erkek bireylerden kadın bireylerden çok daha fazla görülür.Normal şartlar altında yaşamın her döneminde gerçekleşebilecek bu rahatsızlık özellikle 60 yaş üstü insanlarda görülme olasılığı artmaktadır.Genel olarak nedenlerinden bahsedilmesi gerekirse düzensiz bir yaşantı, alkol ve tütün ürünleri, obeziteden kaynaklanan yüksek tansiyon ve bazı mesleklerde zorunlu olarak karşılaşılabilecek kimyasal malzemeler böbrek kanseri riskini arttırmaktadır.Peki çok ciddi sağlık sorunları oluşturabilecek “Böbrek Kanseri” belirtileri nelerdir?

Böbrek kanser belirtileri nelerdir?

Her yaşta her insanda görülme olasılığı olan “böbrek kanseri” bazı belirtilerinden maddeler halinde bahsedelim…

 • İdrar esnasında kanama
 • İnsanlarda ki bel bölgesi ve çevresinde oluşan ağrı, sızılar
 • Durduk yerde gelişebilecek hafif ateş
 • Gereksiz güç kayıpları
 • Ani kilo kayıpları
 • Uyku esnasında gerçekleşen terleme

gibi durumlar belirtiler içerisindedir.

Böbrek kanseri Tedavisi

Diğer bütün rahatsızlıklarda olduğu gibi “böbrek kanseri”‘indede erken tanı çok büyük önem arz etmektedir.Böbrek kanseri teşhisi kesin olarak konulduktan sonra bölgedeki tümörlerin çapları, organ içinde veya diğer organlara yayılma miktarları,hastanın sahip olduğu böbrek sayısı tedavi biçiminin şekillenmesini sağlamaktadır.
Kesin tanı konulup yapılan araştırmalar sonunda ideal tedavi yöntemi seçilmelidir.Başlıca tedavi yöntemlerini maddeler halinde verelim;

 • Işın tedavisi(Radyoterapi)
 • İlaç tedavisi(Kemoterapi)

Mesane Kanseri

Ürolojik kanserler arasında en çok görülen türler arasındadır.Ölüme sebep olan kanserlerin %4’lük kısmını oluşturmaktadır.Ülke genelinde yapılan araştırmaların istatistik değerlerine bakıldığın;Erkeklerde görülme oranının kadınlara oranlara 3 kat fazla olduğu ortaya çıkmıştır.Genel olarak her yaş grubunda görülme olasılığı olsa da “mesane kanseri” hastalarının büyük kısmını 50-70 arası hastalar oluşturmaktadır.
Peki ölüm oranı bu kadar yüksek bir kanser türüne ne gibi etmenler neden olmaktadır?.Sayılabilecek bir çok nedenin başında genel olarak vücudun bütün organlarına zarar verene “sigara” bulunmaktadır.Bunun yanı sıra etmenlerden bahsedilmesi gerekirse eğer kronik idrar bölümü iltihaplanmaları ve çevreden maruz kalınmış olabilecek kimyasal maddeler neden olabilir.

Mesane Kanseri Belirtileri

Bu belirtilerin başında idrar esnasında acı,ağrı ve bazı ciddi durumlarda kanama olmasıdır.Acılı ve sancılı bir idrar yapma işlemi olsa da çok sık idrar yapma isteği görülmesi, özellikle kasıkta ve karın kısmında oluşan anlık ağrılar mesane kanseri belirtileri arasında görülebilir.

Mesane Kanseri Tedavi Yöntemleri

Geç tanı ve yanlış tedavi sonucu ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir rahatsızlık olan “mesane kanseri” tedavisi aşamalı bir işlemdir.Öncelikli olarak kansere sebep olan kötü huylu hiçbir hücre kalmayacak şekilde temizleme işlemi yapılır.Ardından hafta içerisinde 1 gün olmak üzere , en az 6 defa kemoterapi yapılır.Kemoterapinin yanı sıra cerrahi operasyon sonrası idrar torbasına “verem aşısı” enjekte edilir.Bu durum tadavi sonrası hastanın tekrar kanser olma oranını düşürmek bazı durumlarda yok etmektir.
Diğer kanser tedavi yöntemlerinin aksine alınan tıbbi materyaller ağızdan veya damar yolu ile alınmadığı için herhangi bir yan etki oluşturmamaktadır.
Haftada ortalama 2 saatlik başarılı bir tedavi sürecinden sonra hastalar normal yaşantılarına dönebilmektedirler.Ama mesane kanseri geçirmiş hastaların tekrar etme olasılıkları olduğu için hayatlarının geri kalanında düzenli olarak kontrolden geçmelidirler.


Mustafa Keser

Sizi sizden daha çok düşünen bir doktordur.İyi ki bu değerli insanı tanımışım. Teşekkür ederim Op.Dr. Cem Özlük


Alp Yemen

Penis büyütme problemim de bana çok ama çok yardımcı olan doktor Cem Bey’e teşekkürü bir borç bilirim.


Hamza Karagöz

Penis büyütme konusunda kullanmadığım ilaç kalmadı ve anladım ki ameliyat olmak gerekiyormuş.Cem hocaya teşekkür ederim


Hakan Soydancı

İlk defa ameliyat oldum ve o da penis büyütme ameliyatı.Cem Özlük o kadar bilgili ve tecrübeli bir doktor ki şimdi kendimi çok mutlu hissediyorum sayesinde.Çalışma Saatleri

Op. Dr. Cem Özlük’ e ulaşmak için çalışma saatlerini kontrol edebilir ve randevu alabilirsiniz.Randevu Alın

Aşağıda yer alan iletişim bilgilerini kullanarak Op.Dr. Cem Özlük ‘e ulaşabilirsiniz.


İletişim Numarası

+90 (535) 463 53 33Adres

Atatürk Blv. No:36
Alanya/Antalya

Ayrıntılı Bilgi Edin
Hemen Bilgi Al
Ürolojik Kanserler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için yandaki formu doldurabilirsiniz.Cemozluk.com .İzinsiz hiçbir bilgi ve içerik kopyalanamaz.