Op. Dr. Cem Özlük
Sünnet

Sünnet Nedir?

Sünnet, penis başını saran mukozal dokunun ve deri tabakasının cerrahi olarak penisten ayrılmasıdır. Alınan bu parça sünnet derisi olarakta bilinmektedir.

Bu ameliyatın adından  da anlaşılabileceği gibi bir cerrahi işlemdir. Ameliyat risklerinin pek çoğunu taşımaktadır. Sünnet doğumdan sonra yada çocuk yaşlarda yapıldığı için bu konuda ailelere büyük sorumluluklar düşmektedir. Ailelerinin ameliyat riskleri ve bu işlem ile ilgili sürecin farkında olmaları gerekmektedir. Doktorunuzdan bu süreç hakkında detaylı bilgiler alın ve yapılabilirse ameliyatı da izleyerek konu hakkında daha fazla bilgi edinmeleri yararlarınadır.

Sünnet Derisi Ne İşe Yarar?

Sünnet derisinin bilinen 3 işlevi vardır. Bunlar, cinsel işlev, koruyucu işlev ve duyarlılık işlevidir.

Doğumdan sonra deri penise genelde yapışık haldedir. Daha sonra kendiliğinden ayrılmaktadır. Penis başının sürtünmelerden kaynaklı çizilmelerden korumaktadır. Ayrıca hayat boyuncada penis başını yumuşak ve nemli tutmaktadır. Kimi görüşe göre penis başı bu şekilde nemli ve yumuşak kalması hissetme oranını sabit tuttuğu yöndedir.

Penis derisindeki mukoza kısmı direk penis başıyla temas halindedir ve hassas dokulardan oluşmuştur. Bu hassas doku cinsel ilişkide alınan zevke katkıda bulunmaktadır.

Neden Sünnet Olunmalıdır?

Toplumumuzda bu işlem kültürel ve dinsel sebeplere dayandırılmaktadır.

Genel kanı derisi alınan ve sterilize edilmiş penisin daha sağlıklı ve temizliğinin daha kolay olduğu yöndedir.

Penis derisinin mukoza tabakasında yer alan doğal antibakteriyel lizozomi içeren salgılar, ölü deri hücreleri ve normal flora mikroorganizmalarının oluşturduğu smegma sünnetsiz erkeklerde daha kolay birikmektedir.

Biriken bu madde temizlenmediği vakitlerde çeşitli enfeksiyonlara ve idrar yolu iltihaplarına sebebiyet vermektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak için bu yapılan işlem kalıcı bir çözüm sağlamaktadır.

Yine penis kanseri hastalığının oranlarına bakıldığında %37 oranında sünnetli erkeklerin %63 ünün sünnetsiz erkeklerde olduğu tespit edilmiştir.

Sünnetin Faydaları

Tıp camiası erkeklerin sünnet olmasının pek çok avantajlarının olduğunu tespit etmiştir.

  1. Sünnette alınanan deri çeşitli mikroorganizmaların yerleşip çoğalabilecekleri uygun bir yapıya sahiptir. Penisten dökülen eski deriler bu işlem sırasında alınması gereken deride birikerek “smegma” denilen salgıyı oluşturu. Bu salgı penis derisinde bulunan mikroorganizmaların etkisiyle iltahaplar meydana getirir. Bu yöntem ile alınan deri bu nedenleri ortadan kaldırarak idrar yolu iltihaplara ve hıv virüslerine karşı koruyuculuk sağlar.
  2. Sünnetli erkekler bu bölgede görülen kanser risklerinide büyük ölçüde azaltmış olur.
  1. Sünnet derileri alınmaz ise penis derisinde “fimozis” denilen ağrılı bir rahatsızlık meydana gelebilir. Bu rahatsızlık sünnet derisinin daralarak penis başından geriye doğru çekilerek idrar atımında sıkıntılar verebilmektedir. Bu işlemi başarılı şekilde gerçekleştirdikten sonra bu sıkıntılar yaşanmaz.
  1. Sünnetli kişinin eşinede faydaları dokunabilmektedir. Amerika’da yapılan araştırmaya göre sünet olan erkekler eşlerini tehlikeli hastalıklardan koruduğunu göstermiştir. Özellikle rahim kanserlerinin %99’undan sorumlu olan hpv virüslerinden popilloma virüsleri sünnetli olan erkeklerde daha az görülmektedir.

Mustafa Keser

Sizi sizden daha çok düşünen bir doktordur.İyi ki bu değerli insanı tanımışım. Teşekkür ederim Op.Dr. Cem Özlük


Alp Yemen

Penis büyütme problemim de bana çok ama çok yardımcı olan doktor Cem Bey’e teşekkürü bir borç bilirim.


Hamza Karagöz

Penis büyütme konusunda kullanmadığım ilaç kalmadı ve anladım ki ameliyat olmak gerekiyormuş.Cem hocaya teşekkür ederim


Hakan Soydancı

İlk defa ameliyat oldum ve o da penis büyütme ameliyatı.Cem Özlük o kadar bilgili ve tecrübeli bir doktor ki şimdi kendimi çok mutlu hissediyorum sayesinde.Çalışma Saatleri

Op. Dr. Cem Özlük’ e ulaşmak için çalışma saatlerini kontrol edebilir ve randevu alabilirsiniz.Randevu Alın

Aşağıda yer alan iletişim bilgilerini kullanarak Op.Dr. Cem Özlük ‘e ulaşabilirsiniz.


İletişim Numarası

+90 (535) 463 53 33Adres

Atatürk Blv. No:36
Alanya/Antalya

Ayrıntılı Bilgi Edin
Hemen Bilgi Al
Sünnet hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için yandaki formu doldurabilirsiniz.Cemozluk.com .İzinsiz hiçbir bilgi ve içerik kopyalanamaz.