Penis Ameliyatı Riskli mi?

 

Erkeklerin dünyasında penis ameliyatı riskli mi sorusu cinsel hayatında sorun yaşayan kişiler tarafından sık sık sorulmaktadır.

 

Bütün ameliyatlar risklidir ama penis ameliyatı riskli mi konusu hakkında da internet ortamında pek çok görüş bulabilirsiniz. Lütfen okuyacaklarınız işin uzmanı olan estetik cerrahlar, bilhassa üroloji uzmanları veya seksolog ile psikoterapist gibi konuya vakıf kişiler tarafından yazılmış olsun.

 

Penis Büyütme veya Kalınlaştırma Ameliyatları

 

Ülkemizin giderek bütün dünyada söz sahibi olduğu estetik cerrahi uygulamalarının bir bölümünü de genital cerrahi oluşturur. Bu kadınların ve erkeklerin vücutlarındaki cinsel bölgeleri kapsayan düzeltme operasyonlarıdır. Penis büyütme ve kalınlaştırma da bu operasyonlar içindedir. (Aynı şekilde peniste görülen şekil bozuklukları da genital cerrahi ile düzeltilir.) Bu cerrahi müdahaleler fonksiyonel operasyonlar değildir.  Yani penisin normal yapısını değiştirmezler. Üreme yeteneğinin azalması, kısırlık, ereksiyon sorunları, idrar kaçırmaya neden olma, cinsel hissin azalması (libido eksikliği) gibi sorunlara neden olmazlar. Bu yüzden uzman doktorlar olarak açıkta belirtiyoruz ki; penis ameliyatları estetik anlamda yapıldıklarında herhangi bir risk yaratmamaktadır.

 

Yaratmazlar çünkü penisin içinde değil, çevresinde yapılmaktadır. Kalınlaştırma ve uzatma olarak gruplanan bu cerrahi müdahalelerde eğer hasta uzamasını tercih etmişse karın altında penisi tutan, penisi kemiğe bağlayan asıcı bağ kesilir ve organın bir miktar daha büyümesi sağlanır. (Bu uzama bazen iki santimi bile geçer.) Penis büyütme ameliyatı ayrıca kalınlaştırma amaçlı da yapılabilir. Bu durumda hastadan alınmış ve saflaştırılmış yağ dokusu gene kendi kanından elde edilen plazma ile zenginleştirilir ve penis kısmına enjekte edilir. Kalınlaştırma vücutta herhangi bir kesi oluşturmaz. Fakat ömürlük bir işlem de değildir. Yağın vücutta kalma süresi kişiden kişiye değişir, 5 veya 6 yıla çıkan etkiler görülmüştür. Yağ kitlesi azalmışsa bir enjeksiyon daha yapmak mümkündür.

 

Kalıcı Değildir

 

Penise verilen yağın ortalama ömrünün 22 hafta civarında olduğu, enjeksiyon sonrası en az altı hafta cinsel ilişkiye girilmemesi, böylece yağ dokusunun hayalara kayıp kireçlenmeye ve sertleşmeye neden olmaması belirttiğimiz tıbbi ipuçları arasındadır. Sonuçta penis dokusunun tahriş edilmemesi çok önemlidir.

 

Penis çevresindeki yağ dokusu alınınca da peniste uzama olmaz, ancak gömülü penis dışarı çıkıp daha uzun görünebilir. (Bu durum hastaların sık sık sorduğu bir konudur, çünkü kilolu hastalarda penis içeri gömülmüş gibi durmakta ve kısa gözükmektedir.) Buna karşın asıcı bağ kesilirse peniste gerçek bir uzama sağlanabilir. Genelde hastaların tercih ettiği de penisin uzamasını sağlayan operasyonlardır. Penisin dip kısmında Y şeklinde bir iz kalabilir. Bu, aslında bir deri revizyonudur.

 

Söz konusu penis ameliyatı sadece estetik anlamda yapılmaktadır, üreme organlarında görülen diğer hastalıklar ile ilgili olmadığını bir kez daha belirtmek isteriz. Ayrıca son yıllarda bu operasyona olan talebin çok arttığını da eklemek isteriz. Bu yüzden artık yapılan işlem tekniği yerine oturmuştur. Bu da risk ihtimalini iyice sıfırlamıştır.

 

Penis Ameliyatları ve Hasta Psikolojisi

 

Bütün estetik müdahalelerde olduğu gibi genital estetikte de hastanın beklentisi aslında yüksektir. Bu operasyon sonrası hasta psikolojik açıdan rahatlamayı istemektedir. Bu yüzden bazı doktor meslektaşlarımız bu operasyonların penis boyu küçük olan erkeklere yapıldığını söylerken bu beklentiye yanıt verememiş oluyorlar. Çünkü hasta zaten var olan ve küçük bulduğu penis boyuna odaklanmış halde doktor karşısına gelmekte ama destek bulamamaktadır. İşin bu noktasında hasta ile yoğun bir psikolojik sohbet yapmak zorunludur. Penis boyu nasıl uzar konusuyla kadınların da çok ilgilendiğini eklemek isteriz. Partner olarak hasta ile birlikte doktora gelen kadınların sayısında da paralel bir artış görmekteyiz.

 

Bu yazımıza kesinlikle eklenecek bir konu da penis büyüklüğünün kaliteli bir cinsel hayat ile ilgili olmadığıdır. Hatta tersine bir durum olarak kadınlar büyük penisleri çoğunlukla itici bulurlar, çünkü cinsel ilişki sırasında kendilerine ağrı vereceğini düşünmektedirler. (Bu durumda internet mecrasında Kongo’lu erkeklerin penis boyunu merak etmeye de gerek yoktur.) Ayrıca kadın cinsel organının dış kısmı daha duyarlıdır, ilk temaslar daha önemlidir. Organın iç kısımları dışa göre çok daha az hassastır. Bu yüzden kadınlar adet dönemlerinde kullandıkları tamponlardan rahatsızlık duymazlar. Bütün bu noktaların hastaya penis uzatıcı ve kalınlaştırıcı operasyonlar konuşulurken ayrıntılı olarak açıklanması gerekir.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Cemozluk.com .İzinsiz hiçbir bilgi ve içerik kopyalanamaz.