Op. Dr. Cem Özlük
Islanma Problemi
Vajinal kuruluk nedir? Kimler ıslanma problemi yaşar? Cinsel ilişkilerim çok acılı geçmekte, ne yapabilirim? gibi sorular ve çok daha fazlası Op. Dr. Cem Özlük tarafından açıklanıyor…

Vajinal kuruluk, cinsel birleşme esnasında vajinanın yeterince ıslanmaması ve bu nedenden ötürü gerekli kayganlaştırmanın sağlanamamasıdır.Vajinal kuruluk sık görülen ve hastaların hayatlarını büyük miktarda zorlaştıran cinsel bir rahatsızlıktır.
Ama vajinal kuruluk hakkında bilgileri vermeden önce “Vajina yapısı” hakkında bilgi vermek isteriz.

Vajina Yapısı Nasıldır?

Vajina her kadında bulunan ciddi anlamda eşsiz ve fonksiyonel bir organdır.Ortalama 7-11 cm büyüklüğünde olan bu organ normal şartlarda altında dudakları kapalı halde dururken bazı durumlar (cinsel ilişki ve doğum) karşısında muazzam bir genişleme gerçekleştirir.
İÇ kısmında bulunana duvarların tırtıklı yapısı cinsel ilişki esnasında alınan hazı muazzam miktarda arttırır.Tabi bütün bu genişleme durumları olması gerektiği gibi ıslanabilen bir vajinada sağlanabilmektedir.Peki “vajinal kuruluk” neden kaynaklanır?

Vajinal Kuruluk Nedenleri

Vajina cinsel birleşme ve doğum gibi durumlarda kendisine ıslatarak geçişi kolaylaştırmayı sağlayabilmektedir.Lakin bazı durumlarda kendini hiç veya yeterince ıslatamaz, bu duruma vajinal kuruluk denilmektedir.Peki vajinal kuruluk nedenleri” nelerdir? Bunları madde halinde yazabiliriz ;

  • İlerleyen yaşlardan ötürü girilen menopoz evresinde salgı bezlerinde salınan sıvılarda büyük miktarda azalma gerçekleşir.Bu nedenle vajinal sıvı salgılanmasında azalma görülür.
  • Vajen(Vajina) kısmında oluşan herhangi bir enfeksiyon salgı bezlerinde bozukluğuna neden olacaktır.Bu durum vajinal kurukluğu neden olabilir.
  • Yoğun miktarda yapılan stres vajinal kuruluğa neden olacaktır
  • Günümüzde bazı durumlarda ilaçların bilinçsiz kullanıldığı sık görülen bir olaydır.Bilinçsiz kullanılan ilaçların bazı sebeplerden ötürü salgı bezlerinde bozulmaya sebep olabilir.
  • Kadınlardaki regl döneminde kullanılan pis, kalitesiz tamponlar vajinal kuruluğa neden olabilir.
  • Fiziksel nedenlerinin yanı sıra bazı psikolojik nedenleri olabilir.Bunlardan bazıları
  • Partner uyumsuzluğundan kaynaklanan cinsel isteksizlik,partnerler arasında ki güven duygusunun yetersizliğinden kaynaklı  aldatılma korkusu,iletişim bozuklukları vajinal kuruluğa sebep olabilir.

Islanma Problemi (Vajinal Kuruluk) Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok rahatsızlık gibi vajinal kuruluk rahatsızlığında da tedavi yöntemi doğru bir teşhis sayesinde olabilir.Doğru teşhis yapılıp kuruluğun kesin sebebi öğrenildikten sonra ona göre bir tedavi yöntemi uygulanır.
Bazı durumlarda bu rahatsızlığın sebebi mental sıkıntılardır.Bu durumlardaların başlıca sebepleri partnerle olan uyumun yetersiz olması,bundan dolayı partnere karşı olan cinsel isteğin azalması,ilişkinin zaman içerisinde monoton hale gelmesidir.Vajinal kuruluğun sebebi saydığımız başlıca nedenlerden ise hastaya psikolojik terapi uygulanması yeterli olacaktır.Kişiye göre çözüme ulaşma konusunda değişiklik gösterebilen bu yöntem çok yüksek başarı oranına sahiptir.Tedavi konusunda tereddüt edilmemelidir.

Bazı durumlarda bu rahatsızlığın sebebi kandaki “Prolaktik” hormonunadn kaynaklanabilir.Bu gibi hastalar alınan tıbbi ilaçlar ve ufak cerrahi operasyonlar ile çok rahat düzeltilebilir.
Bununla beraber menopoz döneminde kuruluk yaşanan kuruluk kayıpları da ilaç tedavisi ile çok rahat bir şekilde düzeltilebilir.
Psikolojik ve fiziksel sebepleri olan “vajinal kuruluk” durumu bazı vakalarda herhangi bir problemi olmadığı halde vajinal bölgede ki enfeksiyondan kaynaklanmalıdır.Bu gibi durumlarda erken doktor muayenesi çok önem arz etmektedir.Enfeksiyon teşhisi ve uygun tedavi bireyin sağlığı için büyük önem arz etmektedir.
Bu gibi nedenlerin yanı sıra ülke genelinde yapılan çalışmanın istatistiklerine bakıldığında bazı durumlarda hastanın psikolojik veya fiziksel bir sıkıntısı olmadığı halde “vajinal kuruluk yaşadığı görülmektedir.Bu gibi durumlarda eczanelerden kolaylıkla alınabilecek krem,jel vb. ürünler tavsiye edilmektedir.Bu jel ve kremlerin herhangi bir yan etkisi yoktur.
Özellikle kadın bireyler fiziksel ve ruhsal olarak cinsel birleşme esnasında tam doyum istemektedir.Vajinal kuruluk hastalarının birliktelik esnasında duyulabilecek herhangi bir acıdan dolayı isteksizlik, cinsellikten soğuma gibi durumlara neden olabilir.Bu nedenle böyle bi durumda alanında uzman bir hekimden destek alınmalıdır.

penis büyütme ameliyatı


Mustafa Keser

Sizi sizden daha çok düşünen bir doktordur.İyi ki bu değerli insanı tanımışım. Teşekkür ederim Op.Dr. Cem Özlük


Alp Yemen

Penis büyütme problemim de bana çok ama çok yardımcı olan doktor Cem Bey’e teşekkürü bir borç bilirim.


Hamza Karagöz

Penis büyütme konusunda kullanmadığım ilaç kalmadı ve anladım ki ameliyat olmak gerekiyormuş.Cem hocaya teşekkür ederim


Hakan Soydancı

İlk defa ameliyat oldum ve o da penis büyütme ameliyatı.Cem Özlük o kadar bilgili ve tecrübeli bir doktor ki şimdi kendimi çok mutlu hissediyorum sayesinde.Çalışma Saatleri

Op. Dr. Cem Özlük’ e ulaşmak için çalışma saatlerini kontrol edebilir ve randevu alabilirsiniz.Randevu Alın

Aşağıda yer alan iletişim bilgilerini kullanarak Op.Dr. Cem Özlük ‘e ulaşabilirsiniz.


İletişim Numarası

+90 (535) 463 53 33Adres

Atatürk Blv. No:36
Alanya/Antalya

Ayrıntılı Bilgi Edin
Hemen Bilgi Al
Islanma Problemi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için yandaki formu doldurabilirsiniz.Cemozluk.com .İzinsiz hiçbir bilgi ve içerik kopyalanamaz.