Op. Dr. Cem Özlük
İnterfilite
İnterfilite nedir? İnterfilite belirtileri nelerdir? , İnterfilite nasıl tedavi edilir? İnterfilite çözümü? Kısırlık Tedavi Yöntemleri nelerdir? Op.Dr. Cem Özlük açıklıyor…

Herhangi bir gebelik engelleyici ürün kullanılmadan, düzenlik birliktelik yaşanmasına karşın bir yıllık süre zarfında çocuk sahibi olamama durumuna İnterfilite(kısırlık) denir.Genel sağlık kurumu tarafından bir yıl olarak belirlenmiş bu süre; bireylerin yaşam standartlarındaki ani değişim, çalışma şartları gibi durumlar etkilemektedir.Bu nedenle bazı durumlarda bu sürenin 2 yıl olduğu kabul edilebilir.

Erkeklerde Kısırlık(interfilite) Belirtileri

Yapılan araştırmaların sonucunda kısılık durumunun spesifik bir nedeni olmadığı anlaşılmıştır. Ama bazı durumlarda erkek bireylerde kısırlığa sebebiyet verebilecek rahatsızlıklar olabilmektedir.
Genel olarak kısırlık belirtileri arasında gösterilebilecek durumlar; testislerde olan sızı ve ağrı hissiyatı, garip şişkinlikler, peniste sızıntı gibi durumlar erkeklerde kısırılık belirtileri arasında gösterilebilir.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Çiftlerde çocuk sahibi olamama durumu %33’lük bir kısımda erkek bireyde olan kısırlık probleminden,%33’lük kısım kadın bireyden kaynaklanan kısırlıktan,%50-60’lık durum ise her iki bireyin sahip olduğu problemden kaynaklanmaktadır.
Bir çok nedeni olabilecek interfilite(kısırlık)‘un başlıca oluşma sebeplerini maddeler halinde sıralamamız gerekirse;

 • Biyolojik olarak erkek bireylerde testis öncesinde ki sebepler çoğunlukla hipotalamus ve hipofezi sırasında karşımıza çıkar.Temel olarak bireyde hormonal sorunlara bağlı olarak büyür.
 • Testisin işlevini aksatabilecek ve testiste oluşan sperm hücrelerinin biyolojik yapısını etkileyebilecek her durum İnterfilite’ye neden olabilmektedir.Bu sebeplerden bir kaç tanesi; Testiste gerçekleştirilen başarısız cerrahi girişimler,böcek temizleme işlerinde kullanılan ilaçlar, genetik aksaklıklar,ani ısı değişimi ve uzun vadeli ısı artışı.
 • Cinsel birleşme veya mastürbasyon esnasında erkek testislerinde üretilen spermin , erkeğin sisteminden atılmasına engel olabilecek her durum kısırlık nedeni olarak kabul edilebilir.Sperm hücrelerinin hareket kabiliyetlerinde ki bozukluklar,sperm kanalının durumua göre az veya hiç olmaması,cinsel sorunluluk durumu veya penisin şeklinde ki sıkıntılardan ötürü cinsel birleşme yaşanamaması,prostat tedavisi gereği uygulanan cerrahi müdahale, ilaç kullanımı nedeni ile oluşan meni yokluğu vb durumlar kısırlık nedenleri arasındadır.

  Erkek Kısırlığı tedavi

  Kısırlık probleminde ilaç tedavisi yalnızca problemin hormonal olması durumlarıdır.Sperm yapımında görev alan bu hormonların yerine ilaç takviyesi sayesinde getirilmesi sorunun çözecektir.

  Kısırlık İğne tedavisi

  Hormonal sıkıntıları olan bireylerde eksik veya hiç olmayan hormonun yerinin takviye iğne ile doldurulması işlemidir.Uzun vadede kesin çözüm verebilecek bir tedavi yöntemi olmasına karşın süreç 2 yıl kadar sürebileceğinden hastaların sabırlı olmaları şarttır.

  Aşılama yöntemi ile kısırlık tedavisi

  Cinsel birleşme veya mastürbasyon sonucu oluşan meninin erken bireyden alındıktan sonra, ölü hücrelerden ve zararlı atıklardan ayıklandıktan sonra içlerinden hareket etme kabiliyeti olanlar ve kaliteli olan sperm hücrelerinin sayısı arttırılır. Ardından oluşturulan sperm hücreleri dişi bireyin rahiminden özel aletler sayesinde verilir.Yumurtaya ulaşan sperm hücreleri gebeliği başlatır.Tabii ki bu yöntemin uygulanabilmesi için başlıca gerekçeler vardır.

 • Erkek bireyde işleme tabii tutulabilecek hareketli ve kaliteli sperm bulunması
 • Kadın partnerin herhangi bir şekilde gebeliğie engel olacak bir sıkıntısının bulunmaması gerekmektedir
 • Kadın bireyin yumurtlama seviyesinin yüksek ve kaliteli olması gerekmektedir.

penis büyütme ameliyatı


Ahmet yıldız

4 yıllık evliyim.uzun zamandır çocuk sahibi istiyorduk.ardından “kısırlık“ teşhisi konuldu.bu konuda ne yapmamız gerektiği hakkında en ufak bir fikrimiz yoktu, büyük bir boşluğa düşmüştük.Cem hocam sayesinde sorunumuz ortadan kalktı.


Hasan hüseyin temelli

çocuk, bir çiftin aile olabilmesi için gerekli bir faktör.“kısırlık“ tanısı konulduktan sonra sıkıntıya düştük.Cem hoca sayesinde sorundan tamamen kurtulduk


Gizem güreli

hep çocuklu büyük bir ailem olsun istemiştim. evlendiğimde çocuk sahibi olabilmek için çok uğraştık.uzun süre denedikten sonra doktora başvurduk kısırlık tanısı konulduktan sonra dünya başıma yıkıldı ne yapacağımı bilemedim.Cem hocamın da yardımı ile sorunumuzu ortadan kaldırdık artık 1 çocuk annesiyim 🙂 Tereddüt etmeden başvurmanızı öneriyorum


hadige keser

çocuk sahibi olmak dünyanın en büyük mutlulularından birisiymiş. Cem hocam olmasa bu mutlulugu tadamazdım.Teşekkürler cem hocam iyi ki varsınızÇalışma Saatleri

Op. Dr. Cem Özlük’ e ulaşmak için çalışma saatlerini kontrol edebilir ve randevu alabilirsiniz.Randevu Alın

Aşağıda yer alan iletişim bilgilerini kullanarak Op.Dr. Cem Özlük ‘e ulaşabilirsiniz.


İletişim Numarası

+90 (535) 463 53 33Adres

Atatürk Blv. No:36
Alanya/Antalya

Ayrıntılı Bilgi Edin
Hemen Bilgi Al
Kısırlık hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için yandaki formu doldurabilirsiniz.Cemozluk.com .İzinsiz hiçbir bilgi ve içerik kopyalanamaz.